You have $20.00 and two hours to feed 6 people. What are you making?

doctorwho1011s avatar Food & Drink
Share
5 10

Chili beans and corn bread.
Image in content

Spaghetti,meatballs and sausage with Italian bread.

What I've done many times when I didn't have enough money, I made peanut butter and jelly sandwiches.
$20 can buy four loaves of bread @ $2.00 each, two jars of peanut butter @ 2/$5.00 and two jars of jelly at about $3.00 each.That's $19.00, so I have some change left over in case they put a tax on the jelly.

Some kind of pasta, maybe? Bucatini or spaghetti Putanesca came to mind first.
Image in content

Spaghetti with marina sauce, good fresh Italian bread. Magnifico!

Some kind of device that forces people to eat I guess..
乂^◡^乂

Spaghetti and meatballs.

Spaghetti and meat sauce

Soup and grilled cheese sandwiches.

Image in content

Please   login   or signup   to leave a comment.