Don't Have An Account?
The voters have decided that Cheytuflya is right!
Vote on the post to say if you agree or disagree.
Related Posts
Also about Money & Economics
+41Recipes and menus should not mix units when stating protein numbers and calorie counts. amirite? Also by Cheytuflya
+103Long hair has been a fashionable hair style for most of human history. amirite?
"Each Javelin round costs $80,000, and the idea that it's fired by a guy who doesn't make that in a year at a guy who doesn't make that in a lifetime is somehow so outrageous it almost makes the war seem winnable."
-Sebastian Junger, War
What? Millions go into training a single soldier. And from what I experienced from my time in service, they'll throw millions and millions on equipment but God forbid they pay soldiers more. Example: look at patriot missile systems and radars alone.
Millions does not go into training a single solider.
485,000,000,000, thatS 1 million per soldier trained.
They are definitely not spending that on US training, if they are they should ask for there money back.
Okay so think of all the Cadre needed to train just in basic training alone. Then electricity for it. Then all the food/water needed. Then the guns. Then the ammo. Then the gasoline/diesel for transportation. Then all the salaries for the civilian coordinators. And that's just for 1 soldier in 1 training area.
It's almost like we are training to fight something MORE advanced then us