Buy one burger, get one on the next visit free. Keep it up forever by picking up unused coupons on the back of the receipts when ppl leave their receipt behind.
First week I moved out of the house and saw how much cheddar cheese and cashews cost, I literally called my parents and thanked them. My fat little ass probably ate 10k worth of food a year
Spreading vague misinformation is bad and you should feel bad. For one, this "known carcinogen" is every meat cooked at high temperatures or over fire, not specifically chicken and chicken is no worse than any other meat in that factor. As for your arsenic claim, the levels are negligible especially compared to those in other foods, such as rice, and the chicken feed that was the cause of elevated inorganic arsenic in feed was pulled from the market in 2011.
I could buy some bags with those burger bread buns in it, frozen french fries, tomatoes, steaks and cheese and everything. All of this for 2 four persons meals and it will still be less expensive than 4 McDonalds menus for one meal.
Nah y'all clearly never had a fo fo fo. I have been cooking 90% of my meals at home for 2 years and I swear I was spending less money in college on the fo fo fo/ mail-in coupon Weinerschnitzel diet.
I had a conversation recently with my stepmom about this. As kids, we would eat a of the food as quickly as we could. We wouldn't think anything of it. She would get pissed that we went through $100 worth of food in no time. Not until I became an adult and starting paying for our family to go out to dinner did I realize how much my parents spent on food for 2 teenage boys and 1 girl.
Ltp: you can bake a potato in the microwave. Just stab it with a fork a couple of times first. Add butter and shredded cheese. Dirt cheap, delicious calories.
My family used to eat McDonalds very frequently like 10 years ago because you could get a good haul for the family for like 20 bucks.
Nowadays, the equivalent food is easily 30-35 dollars and it was shocking looking at the receipts. Most other fast foods have better bang for the buck.
But recently, my family is trying to cool literally everything (including mock-ups of some fast food favorites) and we're cutting costs massively doing this. Also making meals healthier with smarter portions and less fattening ingredients.
Fast food isn't that expensive if you use the apps my average BK meal is under $2 because I get a rodeo burger and a happy meal
Buy one burger, get one on the next visit free. Keep it up forever by picking up unused coupons on the back of the receipts when ppl leave their receipt behind.
Got some veggies last week. Maybe four bags. $30+
You will not believe the cost of groceries, especially fresh vegetables in my country.
Come on, you can't just leave us hanging!
Where are you from?
Maybe Alaska. I hear stuff is expensive in that country.
Australia?
I think Iceland
First week I moved out of the house and saw how much cheddar cheese and cashews cost, I literally called my parents and thanked them. My fat little ass probably ate 10k worth of food a year
It's not until you start buying your own food you realize how expensive food is.
Only if you buy without a plan. If you know what you're gonna eat it's cheap af
That but once you learn to cook, you realize that you can make a better meal than what you'd get at any restaurant for a fraction of the price.
A glass dish can get you far. Bake 2 chicken breasts at 425 for around 25 mins....throw some veggies in there. Then do a bag of 90 second rice.
Easy meal for 2 and its healthy
But the grease and artery-popping levels of sodium are what keeps me going back :/
Chicken isn't that healthy. It's a known carcinogen, and many farm chickens also contain arsenic.
Spreading vague misinformation is bad and you should feel bad. For one, this "known carcinogen" is every meat cooked at high temperatures or over fire, not specifically chicken and chicken is no worse than any other meat in that factor. As for your arsenic claim, the levels are negligible especially compared to those in other foods, such as rice, and the chicken feed that was the cause of elevated inorganic arsenic in feed was pulled from the market in 2011.
Ditch the 90 second rice, buy a rice cooker, and watch as it pays for itself in no time.
A portion of rice for my meals costs me pennies now, if I make fried rice I have dinner for like 60 cents.
Too bad I can't figure out how to do it in a fraction of the time and dishes.
I could buy some bags with those burger bread buns in it, frozen french fries, tomatoes, steaks and cheese and everything. All of this for 2 four persons meals and it will still be less expensive than 4 McDonalds menus for one meal.
Nah y'all clearly never had a fo fo fo. I have been cooking 90% of my meals at home for 2 years and I swear I was spending less money in college on the fo fo fo/ mail-in coupon Weinerschnitzel diet.
its called Wienerschnitzel
Wiener has always been a tongue twister for me i guess
coming from Wien (=Vienna), if that helps
Let's play "Spot the College Student."
Your sleuthing is impeccable.
I had a conversation recently with my stepmom about this. As kids, we would eat a of the food as quickly as we could. We wouldn't think anything of it. She would get pissed that we went through $100 worth of food in no time. Not until I became an adult and starting paying for our family to go out to dinner did I realize how much my parents spent on food for 2 teenage boys and 1 girl.
When I pay more than $10 for a burger and fries, it seems kinda obvious. When I get a large pizza for less, I wonder how they made the pizza so cheap.
Pizzerías thrive off selling a lot. All the dollar slice places in NYC amaze me.
Until you spend 150 dollars on a cart full of groceries
Ltp: you can bake a potato in the microwave. Just stab it with a fork a couple of times first. Add butter and shredded cheese. Dirt cheap, delicious calories.
Wait, is it still the common thing to actually bake potatoes? I've been doing the microwave way for over 20 years and rarely seen it done in the oven.
I can't believe how much people eat out.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Hol up
Wait a minute...
No no, keep going.
Eating Out Is Fun!
Actual sign in many restaurants in Austin, TX.
I can't believe McDonalds raised their prices like 40% in my area in the last 6 months and people still go there.
My family used to eat McDonalds very frequently like 10 years ago because you could get a good haul for the family for like 20 bucks.
Nowadays, the equivalent food is easily 30-35 dollars and it was shocking looking at the receipts. Most other fast foods have better bang for the buck.
But recently, my family is trying to cool literally everything (including mock-ups of some fast food favorites) and we're cutting costs massively doing this. Also making meals healthier with smarter portions and less fattening ingredients.
Taco Bell raised their prices 20-30% and I haven't been back in a while
Nah. You've come to realize how expensive convenience is.
You don’t worry. Things are about to get a lot more expensive now that that bastard is leaving the White House.