-25 Cheaper is not a valid reason to go for fast food anymore, amirite?

by Sufficient-Spread730 1 month ago

You know what is strange... 90% of the time I buy fast food I have zero intentions of eating it at home. 🤷‍♂️

by Anonymous 1 month ago

people like to say they're fast food regulars because it's "cheap" and "quick" and to a degree, that's true. But the unspoken thing is that it doesn't save you as much time as it does effort. Let's say you meal prep on a Sunday and have all your weekly meals planned, all you have to do all week is heat the meals up! But to get to that point you have to do some advanced planning, organize yourself, actually do all the cooking and grocery shopping, and spend some of your weekend being productive instead of "relaxing"

by Anonymous 1 month ago

That's inflation in general; the lower quality/perception of lower quality of McDonalds seems to render them immune from criticism. At least as much as fuel and grocery prices for some reason?

by Independent_Eagle 1 month ago

I usually eat fast food when I am out shopping or traveling, not really places you meal prep for.

by Anonymous 1 month ago

Line your cargo shorts pockets with a space blanket and a tuna fish sandwich can go anywhere you go. Trust me. People will notice you.

by Anonymous 1 month ago

that's cause of all the cats following you around

by Anonymous 1 month ago

Right? Like I'm getting fast food because I'm hungry and it's there. I'm not getting the cheapest thing on the menu either.

by Anonymous 1 month ago

It's still not worth it anymore a McNugget meal costs me 16.50$ now and I could go get Chinese food for 13$ and it's better quailty and similar speed.

by konopelskizakar 1 month ago

I know why. 1) unlimited soda 2) it is not your trash can 3) it is not your table Just thinking about wiping the table and throw the trash in the big bin tires me.

by Character_Dog 1 month ago

I really prefer water. I only eat fast food when I am out away from home.

by Anonymous 1 month ago

I can't buy milk and cereal for $5 at Walmart. Milk alone is almost $5

by Theodora89 1 month ago

Nah, they have the smaller sized boxes of generic cereal for less than $2 and same for a quart of milk. That's 2-3 meals.

by Anonymous 1 month ago

You're comparing fast food to… cereal. Of course it's going to be cheaper if you eat cheap crap. You could get a jar of peanut butter and a loaf of bread and feed yourself for a week.

by Anonymous 1 month ago

Or oatmeal and ramen packs. Fast food was never the cheapest option. I grew up poor and it was a special treat to go to McDonald's.

by Anonymous 1 month ago

For some people, that's how it has to be.

by Funny_Owl 1 month ago

Truth. Been there

by Own-Tackle4775 1 month ago

IDK these days I can usually get real food from a food cart for less than.

by Anonymous 1 month ago

Sure, but cereal has nooo protein. McDonald's isn't great for you but it can still be very cheap if you use the app and more filling. Poor people should be allowed better than cereal for every meal.

by Popular-Fun-411 1 month ago

Ops example of cereal is poor, but you can buy 4 burger pattys from walmart for around the same price as four burgers from mcds and very easy to make, spaghetti is also relatively cheap, easy to make and can be stretched across multiple meals. Quesadillas, spam/sausage eggs and rice, there are so.many things you can make on a budget. If you try you can easily feed yourself for <10-15 bucks a day, 3 meals a day, (depending on where you live and adding things like fruits and vegetables as snacks) if you make your own food. Drinking water is also massive, soda prices are insane. Thats not always an option I am aware though, but I do know people who have the time to make their own food but choose not to. They exist. This is all ignoring as well hpw much healthier is generally is to make your own food which is perhaps the bigger boon here over price

by Anonymous 1 month ago

you can buy 4 burger pattys from walmart for around the same price as four burgers from mcds You can't really compare buying only burger patties, as you still need to buy buns and condiments.. I imagine the price/value may still be similar.

by Anonymous 1 month ago

Buns, condiments, cheese, gas to cook it and time. Time and mental energy are not "free".

by Anonymous 1 month ago

You're trading money for time.

by Anonymous 1 month ago

It takes a lot less time usually for me to throw a burger on a burner then it does for me to go to McDonalds. Like honestly I save 30 minutes by cooking at home

by Resident-Comedian 1 month ago

Idk what these people are ordering at McDonald's that is so expensive. I get McDonald's once every week or two and my normal order is two mcdoubles, a medium fry, and a large coke. My total after tax is $5.19 with the free fry coupon and that's a lot of food for that price.

by ComfortableOkra4728 1 month ago

Varies dramatically by market. My local McDonald's would be double that and then some for the same order.

by Anonymous 1 month ago

Yea my order is always a double cheeseburger, free fry with the coupon, soda. It kept me fed for $3 when I was working 70 hours per week and in school full time.

by Anonymous 1 month ago

Whenever I order for 4 people we usually spend $20 😅 which yeah there's cheaper ways to eat if you cook but the point of fast food is to be.. fast and accessible

by Popular-Fun-411 1 month ago

And that's when you bust out the 30% off $20+

by Anonymous 1 month ago

In my area, if you don't use the McDonald's smart phone app for a deal, their meals are now around $8 to $10 or more. Most often now I use their smart app to order food since there are deals through the app to make it cheaper.

by Anonymous 1 month ago

Do you live in a 3rd world country? Around $2 each burger. $2 for a drink and I think their fry is $3.59... That's a $10 meal out in the middle of nowhere where I live...

by Anonymous 1 month ago

I just checked on the app, that would cost $13 in my area.

by Anonymous 1 month ago

More than 90% of McDonald's are franchises and the owners have control over the prices

by Anonymous 1 month ago

If you're poor you do not eat McDonald's. You cook your own food. Lentils are dirt cheap, and frankly even nicer proteins like chicken are cheaper than eating out.

by Anonymous 1 month ago

Cereal is yout comp pick for McDonalds? Lmao.

by Anonymous 1 month ago

OP used cereal as a comparison. I'd rather eat McDonald's personally lol

by Popular-Fun-411 1 month ago

How can 8g be minuscule if 17-30g is really good? Also why can't they eat 300g of cereal?

by Anonymous 1 month ago

Rotisserie chicken goes for about 3 to 4 dollars at many stores. It's easier than going to McDonald's and paying three dollars for a four piece and more filling.

by Sufficient-Spread730 1 month ago

Hmm the smaller rotisserie chickens are $6.97 each at my local Walmart. Which isn't BAD but McDonald's often has a coupon that gives you two free fries with a 20 piece, which is $7 where I live. It might feel a little more exciting for a couple people to eat that sometimes rather than cereal or a rotisserie chicken.

by Popular-Fun-411 1 month ago

I'd rather have the rotisserie chicken tbh. I could make a burrito out of it or a quesadilla. Or just do the simple rice and chicken with some veggies or seasoning.

by Anonymous 1 month ago

Me too usually! I ate some last night for dinner actually. But if I'm on the road and need something quick you will not catch me in my car eating a rotisserie chicken ha!

by Popular-Fun-411 1 month ago

That's completely fair. I usually eat fast food if I'm on a road trip. Other than that, never have it.

by Anonymous 1 month ago

Rotisserie Chickens are 12 bucks where I live.

by Anonymous 1 month ago

Ok. Beans, rice, greens, onions. $5-ish, protein, micronutrients, fiber, and more than one meal.

by Anonymous 1 month ago

Fast food was never cheaper than food at home. It's faster. That's the point. If you're eating fast food to save money, you're choosing it over a non-fast food restaurant. The prices there have increased by the same ratio, so fast food is still the cheaper option.

by These-Luck-6021 1 month ago

Back in the 90's I'd go to McDonald's and get 4 regular cheeseburgers for $0.39 each. You absolutely couldn't beat fast food on price Back then.

by Wide_Masterpiece 1 month ago

Even 5-10 years ago it was still pretty cheap. Remember the 1-2-3 menu? Christ I miss it. A version of it still exists but it's not the same.

by CompetitionWitty 1 month ago

Even now I can get 2 double cheeseburgers bogo $1, large fries (free) and a large soda for about $6.50 with the app Same meal without the app is ~ 10-11 bucks Quality is ok and consistent, it's hot, it's quick, it tastes ok

by Anonymous 1 month ago

I remember hamburgers being $0.39 but cheeseburgers were $0.43

by Lebsackgregg 1 month ago

A box of cereal was $.75 in 1990. Pretty sure you could still eat cheaper. I am pounding all 4 of those tiny burgers in 1 sitting...

by Anonymous 1 month ago

The prices havent increased by the same ratio, hence the thinking its not as cheap

by Anonymous 1 month ago

I don't think so. Dollar menu at mcds could net you 400 cals/$ with a mcchicken. Those are now $2, a doubling. I go to restaurants often and I can promise you prices have not doubled as well.

by Anonymous 1 month ago

It was pretty close. I used to get Wendy's Chili and a baked potato for lunch for $1.98. True, could stock up on cans of soup when they went on sale 4 for $5 but fast food prices have definitely increased way faster than inflation.

by Anonymous 1 month ago

With the app, I can get two hamburgers and a large fries for under $4.

by Organic_Spot3094 1 month ago

This is what I was gonna say ppl just aren't smart with it. Don't buy combos and stick to 2 for 1 deals, water instead of soda, etc.

by Elinore67 1 month ago

Yes but now mcds and other fast food companies are basically pushing the true prices onto the app. And the app isn't free. It's selling your data in exchange for gaining access to the price the food should be.

by Anonymous 1 month ago

Idk what app deals u guys are getting because I've never gotten that much food for 4$ even with the app. I'm looking right now and a sandwich with a large fry is hard to get under 7$ after taxes.

by Anonymous 1 month ago

$10 full price? It's more like $12-15 out here

by rooblily 1 month ago

I went to a Wendy's the other day and a #1 was $15. That was before they decided to pay employees $20/hr.

by Anonymous 1 month ago

You could get a whole pizza at little Caesars for $5 you could probably get a whole day out of that

by Easy_Trash6281 1 month ago

why is everyone so hung up on the price factor of fast food? Y'all realize it's called "fast food" and not "cheap food" for a reason right? people dont go there to save money….they want to save time and effort… not that deep folks

by Allen57 1 month ago

Never was.

by Anonymous 1 month ago

Fast food is for the lazy, or the busy

by Anonymous 1 month ago

Milk and cereal for $5 lmfao.

by Creative-Ad 1 month ago

It never was. Dining out was always a luxury. Never an economic benefit.

by Anonymous 1 month ago

Who pays full price at McDonald's? And cereal with milk isn't particularly portable. The correlation between fast food and lack of time is closer than that between fast food and lack of money.

by Anonymous 1 month ago

Milk and cereal is not 5 bucks anymore. Atleast 7, 10 if you want a big box

by gusikowskimarle 1 month ago

Cereal and milk has gotten just as expensive as everything else. You go down the cereal aisle and all of it is at least 4-5$ and the same with milk is at least $3 after tax. Check your math.

by Anonymous 1 month ago

Use the app at McDonald's. You can just about halve the cost of your meal using it.

by margarete14 1 month ago

It has always been this way

by Brilliant-Buddy 1 month ago

This is an "unpopular opinion?" Since when?

by Anonymous 1 month ago

Where do you live

by Anonymous 1 month ago

I physically cannot eat a whole lot anymore. So using the MCD's app I can get a cheeseburger, fries, and a large coke for less than $5. An entire meal for me. Hell, the last time I went I was able to do that AND also get my kid a happy meal free, meaning the entire meal for the two of us was like $7 and change. It's not the greatest, but when I'm hungry and on a tight budget, it's either a full meal at MCD's or a burrito and a drink at Taco Bell. Either way, I eat, I'm full, and my costs are minimal.

by Fabulous-Papaya 1 month ago

Use the apps. Really good deals. Bogo burgers often.

by jalondaniel 1 month ago

When it costs 15-18 bucks a person, I might as well go out to an actual sit down restaurant to get my money's worth.

by Anonymous 1 month ago

Who wants to eat milk and cereal three times in a row?

by No_Paper_5421 1 month ago

Disagree, but not for the reason you think. Fast food still has value because time is money. I got a lot to do, and not a lot of time to eat, so even if McDonald has gotten more expensive it's still faster and cost competitive to taking the time to either find somewhere else and wait, or to make it myself. The utility of 'fast food' has always been the speed and convenience, the fact it's historically been cheaper is more of a byproduct of corporate efficiency rather than a chief selling point. In fact, a lot of fast food places have been trying to rebrand AWAY from being perceived as a cheap option.

by Anonymous 1 month ago

UP TO 10?? A medium McDonald's meal is about 12-13 where I live

by Beckerdino 1 month ago

Just went to taco bell bought the chalupa meal and a beefy 5 layer for someone else. Total came to $15, few years ago it would have been $9. I hate it because they still wont pay employees more even after charging that much. And no i dont wanna use the app, i dont wanna have to make an account, remember another password, and relog in after an update or save payment info.

by No_Mechanic 1 month ago

When I was like 20, we would go buy 10 packs of tacos from taco bell for 5.90, and each eat an entire 10 pack. Ahh the metabolism of youth

by Anonymous 1 month ago

TIME IS MONEY BABY

by Ok-Big-2528 1 month ago

Cereal is not a meal... that's all I came to say.

by Anonymous 1 month ago

Uhh have you seen the price of cereal these days?

by Anonymous 1 month ago

I was willing to eat cheap crap in a bag. I won't eat expensive crap in a bag.

by Anonymous 1 month ago

So many things weird with this lol. Milk and cereal is not 5 dollars. Cereal alone is 4-5 dollars. Who finishes a box of cereal in 3 bowls?? It's tastes good… that's the benefit? Ppl eat food not just a fuel source for most.

by hoppedion 1 month ago

What a second, does OP work for Kellogg's?

by Local-Specialist 1 month ago

Where you at with these cheap fast food meals. Most of the places I go to are around $11-13

by Susanna00 1 month ago

fast food is about convenience as much as it is price. If I had my choice I'd never eat it. But when you're busy and need something fast, there it is. Also, cereal and milk aren't cheap anymore either

by Anonymous 1 month ago

What?!? Fast food has never and will never be cheaper than buying the ingredients and making it yourself... Have you ever cooked/bought groceries? You get at least twice as much food for the same price when you make it yourself.

by gloverrebeca 1 month ago

Did Kellogg's write this?

by Anonymous 1 month ago

Did bro really just say you can buy milk and boxed sugar cardboard so fast food is bad??

by ellen10 1 month ago

I agree, but cereal sucks compared to things like potatoes.

by Anonymous 1 month ago

Was it ever? It's "fast" food not "cheap" food

by Anonymous 1 month ago

Fast food being cheaper was never the reason, it was always the convenience. But eating at home is always best if you want to save your money.

by Funny_Owl 1 month ago

I get fast food for one of two reasons (neither of them are cost) 1: I am driving and need to eat. I cannot cook because I am in a car. I've seen that video of a girl eating a rotisserie chicken in her car, but that's not going to be me. 2: I am craving that specific fast food flavor. Nothing tastes like McDonald's except McDonald's and sometimes that's just what the brain wants. I don't think anyone believes McDonald's is cheaper than cooking.

by Anonymous 1 month ago

I get fast food because I'm not home and won't be home until after I eat the food. It's about convenience.

by Anonymous 1 month ago

You can go to applebees for pr much the same price as McD's nowadays

by Anonymous 1 month ago

This isnt unpopular at all. Fast food prices have skyrocketed since 2020, if not earlier. Remember when McD's had a dollar menu with actual items costing a dollar? Pepperidge farm remembers

by Clean_Answer 1 month ago

i continue to wait for people to start discussing the physical damage that eating (too much) fast food does to our bodies. ​ The health costs are MUCH more expensive than a burger and fries ...

by SquareReception935 1 month ago

I use fast food only when necessary - when I'm too busy and don't have time to sit and eat. Always use the app & get the cheapest stuff just to get something in my belly. McD's app as free medium fries 1x a day to with any purchase of $2 or more. Get a McDouble for $2.49 and a drink that you brought from home (or add a large coke for $1). Or, the BOGO on breakfast sandwiches. Two sausage muffin with egg for $2.80? I can do that! Those value meals used to be a good deal. No longer. Plus, I buy a gift card from a grocery that gives points to use for discounted gas. Just get the card when they offer 5x points. Just got 20 gallons a couple days ago for $12.98. when they do the 5x points, I'll stock up on cards for places that I frequent purchase from

by Low_Cup 1 month ago

You can get a week's worth of raw chicken thighs for $12... Eating out is NEVER the money-conscious choice

by julius85 1 month ago

Anyone who actually grew up poor knows... Fast food was never cheap. McDonald's was a special occasion. A happy meal? Forget it, maybe on your birthday. Instead of a $5 McDonald's meal, that $5 could get you rice and eggs for a week.

by Anonymous 1 month ago

3 servings from a box of cereal?

by Anonymous 1 month ago

In a lot of places, it is not cheaper.

by Anonymous 1 month ago

I have the feeling very soon people will start to revolt against the fast food industry, due to their price gouging and tipping culture.

by Anonymous 1 month ago

Do people feel some sort of obligation to tip fast food employees suddenly? When did that become a thing?

by Main-Site-7449 1 month ago

Some people don't know how to cook, would rather not cook and do dishes, or are at work and didn't pack a lunch. Those are just a few situations that will keep fast food alive despite the price.

by LengthPuzzleheaded32 1 month ago

Tipping is out of control, fr.

by Fit_Junket_2131 1 month ago

It's getting ridiculous.

by Anonymous 1 month ago

Using the rationale of cheap as the value proposition is the issue. Its FAST.

by Anonymous 1 month ago

Ok, mr kellogs representative.... People still shouldn't eat cereal for meals. I know it's been a couple of weeks but that's, shockingly, still true

by Anonymous 1 month ago

Kind of agree. The only time fast food makes sense is convenience and time-savings in particular situations (such as road trips). I understand some people use app deals but even then the cost to benefit is not great because the food is usually gross.

by Anonymous 1 month ago

I think it's a sign of deeper issues that the price of fast food is so prominent in the rising prices conversation. As if it's a vital part of people's lives. Maybe it is, but it definitely shouldn't be.

by HotLavishness7487 1 month ago

You're eating an entire box of cereal and a full gal of milk in 3 sittings?

by Anonymous 1 month ago

Be more like Asians ✌️ All you need is a rice, rice cooker, frozen veggie packs, and whatever protein you choose (eggs on the regular). I've also recently gotten into buying frozen dumplings. You get like 20 in a $10 pack.

by Etha25 1 month ago

Not worth the money.

by Anonymous 1 month ago

Most of the time I get fast food it's because its fast. Not due to price.

by Wild_Syllabub3789 1 month ago

Cereal is absolute trash "food" that we've been conned into believing is healthy by big corporations. Not that McDonald's is any better, but it's no wonder americns are so sick and fat.

by gloriaschamberg 1 month ago

A valid reason to go for fast food is because you want it. The end.

by Delbertziemann 1 month ago

got two meals from McDonalds for me and my girlfriend for $12 the other day, I just utilize points and deals, if you wait a bit longer you can use points on two separate orders to make it cheaper as well

by Difficult-Cicada74 1 month ago

When I had to tighten up the budget, fast food was the first casualty.

by tobin48 1 month ago

Never was. I can make numerous delicious high protein high fiber meals with fresh ingredients from the grocery store for like 5-6 bucks a meal . Basic meats and fresh vegetables are not expensive relative to fast food or take out.

by Anonymous 1 month ago

I can get two QP w/cheese for $5 using the app. Doesn't get much cheaper than on the go.

by Anonymous 1 month ago

Correct, but not unpopular

by Anonymous 1 month ago

Not sure fast food was ever really cheaper than eating at home... lol.. Not only can I cook cheaper, but I can cook better than most restaurants out there... I would rather spend an hour in the kitchen cooking after work than sitting in a restaurant waiting...

by Anonymous 1 month ago

People are just addicted to the MSG they put in all of it.

by TemporaryDistance 1 month ago

This is NOT an unpopular opinion.

by Anonymous 1 month ago

I can't think of a good reason to have fast food anymore. To me it's now just a thing you do if you go out with friends and you might be hungry. Air Fryer is a game changer. You can stick some protein like Chicken in there and have a salad and you're good. So the Air Fryer can kill your dependence on buying fast food when you're off of work and you are tired and don't want to cook.

by Boring_School_7384 1 month ago

Your problem is McDonald's…. Which is trash fast food. IF you're gonna deal with fast food drive thru, just go to In N Out Burger. Best quality for the price and hands down the best drive thru burger on the planet. A double double is under $6

by Wehnerbrett 1 month ago

fast food has honestly never been cheaper. Ever since I was alive I've never understood the lie that you can feed a family with fast food cheaper than a home cooked meal. 13$ gives you 5 boneless chicken breasts and a 15lb bag of rice is also $10 and that will last you months Plus places like McDonald's literally make their food so you'll be hungry like an hour after you finish eating so it's not even like the money you do spend will keep you full so you'll be spending even more money buying more

by Anonymous 1 month ago

Can't remember fast food ever being cheaper than cereal

by breitenbergvick 1 month ago

Nutrition is important which fast food is lacking in most cases

by Critical-Gift 1 month ago

Was it ever a real reason? You could always make dinner for cheaper. It's FAST food. Easy and on the go.

by Anonymous 1 month ago

It has never been cheaper. When you are buying proper food to prep at home, you are paying an insurance premium against diabetes, obesity, hyper tension, cancer and just so many more quality years of your life. The amount of physical disability on display in the US is staggering. The average person can barely walk properly compared to any other countries.

by Various_Train_6306 1 month ago

Maybe cos I'm in Aus, but fast food hasnt been cheaper than making your own for a loooooong time

by Anonymous 1 month ago

We did the math on a lot of our standard meals when I was unemployed. My two-egg breakfast with ham every morning costs about $3, including coffee, and takes about 10 mins to make. Our dinners were normally less than $10 each. That is a full meal with chicken, vegetables and another basic side dish. Plenty of other meals fit this price point. We also had a bunch of super inexpensive crockpot recipes. Eating does not need to be crazy expensive. You can eat cheap at fast food places, but the normal combination meals are not really cheaper than a decent meal at home any longer.

by Daxmurazik 1 month ago

Get the app. Get the app. Get the app. I get a $1 breakfast sandwich a couples times a month since I work across from McDonald's

by ReflectionNo2551 1 month ago

This isn't an unpopular opinion, fast food was never cheap. Buying ingredients and preparing food was sprays the cheaper option

by Anonymous 1 month ago

I'll keep this in mind when other restaurants charge $15-20 just for the burger and $2-5 for the fries. Oh and $2.95 for a drink.

by Anonymous 1 month ago

Theres a single burger at Burger king that cost $10 now like i mine as well go to five guys or get a resturant burger

by Anonymous 1 month ago

I literally got a burger for $1 from Wendy's today, use the apps

by Vjacobi 1 month ago

There's no valid reason for putting that garbage in your body or for getting it for someone else. Prepare ahead of time. A flat of chicken breasts, spinach, oats, bananas, eggs, almonds will last a while and stretches your money further than fast food will.

by Anonymous 1 month ago

Taco Bell still has an actual dollar menu in my area. I can get a cheese roll up for $1, spicy potato taco for $1.19 or a cheesy bean & rice burrito for $1.19. It's not good for you but it'll do in a pinch without busting your wallet.

by Anonymous 1 month ago

You can buy enough ingredients to make 4-6 burgers for $15.

by Flashy-House 1 month ago

Where do you live?! The average fast food meal here is around 20 bucks. It's most definitely not worth it

by Anonymous 1 month ago

Fast food has become grossly overpriced as of late.

by Tough-Apartment8465 1 month ago

a salad kit at whole foods/heb is $8-$10. get that instead

by Anonymous 1 month ago

Cerial and milk as a full meal replacement doesn't sound better than McDonald's. Breakfast, maybe. But a few cans of Ranch Style beans, a 5 lb bag of rice and some questions fresco with sliced jalapeños and some cilantro is a lot cheaper and better balanced and fits well for lunch and dinner.

by Anonymous 1 month ago

Invalid. Milk and cereal is not a meal, it's a snack at best.

by Anonymous 1 month ago

Fast food isn't cheaper and it's not even fast. About the only meal I'll order out is pizza if there's a deal.

by Brakusshaylee 1 month ago

The only time I ever eat fast food is if I'm hungover. At that point the only thing I care about is fast comfort food… which I almost always immediately regret.

by Anonymous 1 month ago

Depends. Macro wise, a Burgerking "King Steakhouse double" will (depending on region) have around 1.100 kcal, 65g Protein, daily sufficient amounts of carbs, sodium, sugar and fats. for 8€. (Do the USD conversion if u want). That's honestly hard to match at the convenience and price.

by Past-Cabinet 1 month ago

Local restaurants near me serve more for usually less, I'll eat McDonald's, no sweat, but nowadays only breakfast. Won't turn down a Quarter Pounder, but Cookout Is right down the street. $11 Big Dbl Burger with anything you want Tray, 2 sides, and drink? Can't beat that

by Yboyle 1 month ago

If you're going to eat fast food and you're trying to save money, you need to use their apps. McDonalds for example - there's a 20% off coupon you can use on anything over $5. There's often BOGO deals, and after a while you can get a whole meal for free with the points.

by rory60 1 month ago

Specifcally, in my circumstances, it is relatively cheaper. I just moved into my own place, im young, and I don't have much money. After bills I'm almost completely down. I love cooking at home, but I dont have the money for $10 pack of chicken, $5 small thing of hamburger meat, and the rest to go with it for 7 days a week. I have $12 to buy to family combo at mcdonalds that comes with 2 burgers, 20 chicken nuggets, and two medium fries. I have money to buy from the cheap menu of taco bell, which can get me 8 burritos for 10 bucks. Do I want to constantly eat fast food? No, but in some circumstances where it's more of an option of IF you eat, that's what you do. I do cook small things at home, like quesadillas, spam, rice. But sometimes, for me, IT IS cheaper. We all have our own circumstances, and this is just what works best for me.

by Anonymous 1 month ago

A regular McDonald's meal is still £6.29 here in the UK. That's pretty cheap for a full hot meal. It's no longer as fast as it once was because of all the delivery services.

by Anonymous 1 month ago

I eat out all the time because I can afford it and spending money on small joys isn't going to make or break me.

by Consistent-Bug 1 month ago

Regardless McDonald's/KFC/etc tastes better than most food

by Anonymous 1 month ago

Last night's One Pot wonder. $15 for four hearty meals of home made Hot & Sour Soup, so much better than those disgusting imitation burgers.

by Anonymous 1 month ago

I only order it because I can't cook a lot of the time.

by Anonymous 1 month ago